Od czego zależy cena pudełka?

Od czego zależy cena pudełka?

Na cenę opakowania tekturowego składa się wiele różnych czynników. Począwszy od podstawowego surowca, jakim jest tektura falista, a kończąc na tajemniczo brzmiących wykrojnikach. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, opisując elementy kształtujące ostateczną cenę pudełka.

Właściwości tektury falistej

Choć tektura falista wydaje się nadzwyczaj prostym komponentem, to w rzeczywistości istnieje wiele jej rodzajów. Cena pudełka ściśle łączy się z rodzajem tektury falistej, na jaki się zdecydujemy. Podstawowa różnica, która jest widoczna gołym okiem, to ilość warstw. W przypadku tektury falistej TEK-PAK mamy do wyboru tektury 3-warstwowe lub 5-warstwowe. Im więcej warstw, tym tektura jest bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia.

Na tym jednak wybór upragnionej tektury wcale się nie kończy. W zależności od wyboru ilości warstw musimy następnie zdecydować, jaki wybieramy rodzaj fali. Co to znaczy? Jak sugeruje nazwa TEKTURA FALISTA, składa się ona z różnego rodzaju fal. Dla tektury 3-warstwowej TEK-PAK będą to fale E, B lub C. Natomiast dla tektury 5-wartwowej TEK-PAK fale EB lub BC.

Opakowania tekturowe Tarnów

Powiesz „UF”, nareszcie dobrnęliśmy do końca. Nie, nie, nic bardziej mylnego :). Ostatnim elementem, niezwykle istotnym w wyborze tektury falistej i znacząco wpływającym na ostateczną cenę pudełka, jest jej gramatura. W tym przypadku wartości oscylują od 300 g/m2 do 1400 g/m2. Czym właściwie jest ten współczynnik? To po prostu grubość (lub gęstość) papieru w tekturze. Podobnie, jak w przypadku liczby fal, i tutaj im większa wartość, tym tektura falista jest bardziej wytrzymała oraz nieznacznie cięższa.

WAŻNE: W zależności od wyboru odpowiednich właściwości tektury falistej, cena pudełka może różnić się nawet o ponad 200%.

Kolor tektury falistej

Poza danymi technicznymi tektury falistej, na ostateczną cenę pudełka, wpływa także kolor surowca. W tym przypadku należałoby wyróżnić trzy rodzaje tektury:

-tektura szara,

-tektura bielona jednostronnie,

-tektura bielona dwustronnie.

Opakowania tekturowe Tarnów

W większości przypadków cena tektury bielonej dwustronnie jest droższa od tej bielonej jednostronnie. Natomiast generalnie najtańszą tekturą jest tektura szara. Warto pamiętać, że schemat ten wcale nie musi być regułą. Producenci opakowań tekturowych zaopatrują się w niezbędne materiały o różnych porach roku i w rozmaitych firmach, niejednokrotnie przechowując materiał w swoich magazynach przez wiele tygodni. Stąd też cena tektury może znacząco się różnić, zwłaszcza biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się ceny i wysoką inflację obecnych czasów. Z tego powodu najkorzystniejszym rozwiązaniem jest kontakt z daną firmą w celu ustalenia indywidualnej wyceny. Może się zdarzyć, że tektura bielona okaże się w danym momencie tańsza, niż tektura szara.

Rozmiar pudełka i ilość operacji

W przypadku ceny pudełka rozmiar naprawdę ma znaczenie! Istnieje spora różnica w cenie pomiędzy małym kartonikiem na drobne przedmioty, a dużym opakowaniem paletowym na wielkie gabaryty. Jednak sprawa nie jest aż tak oczywista, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Kluczową kwestią w ostatecznej wycenie pudełka jest ilość operacji (oraz stopień ich skomplikowania), jakie należy podjąć w celu wyprodukowania opakowania.

Proste pudełko z wykrojnika, którego nie trzeba sklejać, ani wykonywać na nim nadruków, będzie miało zdecydowanie niższą cenę, niż pudełko z nadrukiem, klejone wielopunktowo i zaklejone tasiemką. Im mniej operacji i im prostsze pudełko, tym cena produktu będzie niższa. W większości sytuacji najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są pudełka klapowe.

Opakowania tekturowe Tarnów

Warto pamiętać o tym, że w przypadku konieczności użycia wykrojnika, sam jego koszt jest zróżnicowany. Cena zależna jest od ilości oraz wielkości noży użytych do wykonania matrycy wycinającej. Ponadto koszt determinuje także rodzaj wykrojnika. Zastosowanie wykrojnika płaskiego jest rozwiązaniem tańszym, niż użycie wykrojnika rotacyjnego. Ten pierwszy przeznaczony jest do opakowań mniejszych (w firmie TEK-PAK w zakresie formatu 1600 x 1100 mm), natomiast ten drugi do większych pudełek. Co istotne, koszty polimerów i wykrojników TEK-PAK są wydatkiem jednorazowym i pozostają do dyspozycji klienta. 

Nadruk i ilość opakowań

Cena pudełka w dużej mierze zależy od rodzaju nadruku oraz ilości kartonów w zamówieniu. Ze względu na konieczność odpowiedniego ustawienia maszyny te dwa czynniki są ze sobą ściśle powiązane. Cena dla minimalnej wartości zamówienia (w przypadku firmy TEK-PAK jest to +/- 500 opakowań) może być nawet 200% wyższa, niż zakup tych samych pudełek w ilości 10 000 szt.

Opakowania tekturowe Tarnów

Sam nadruk determinuje cenę poprzez wiele różnych czynników, tj.:

-ilość użytych kolorów,

-powierzchnia zadruku,

-rodzaj koloru (standardowy/nietypowy*).

*wymaga zamówienia specjalnej farby z katalogu Pantone

Darmowa wycena pudełek

Producent opakowań tekturowych TEK-PAK oferuje na swojej stronie internetowej możliwość szybkiej i darmowej wyceny pożądanych produktów. Wskazane jest korzystanie z takich funkcjonalności, aby poznać realną cenę pudełka.

Darmowa wycena opakowań - Opakowania Tarnów

________________________________________________________________________________________________________________